Enne kui ostad kutsika

KAS SEE TÕUG SOBIB MULLE? JRT ja SLK

Jack Russell terjer on suur koer väikse koera kehas. JRT on elavaloomuline, julge, väsimatu, heatujuline ja isepäine koer, olles suurepäraseks kaaslaseks sama temperamendiga aktiivsele inimesele. Selleks, et üks russell õnnelik ja tasakaalukas oleks, tahab ta nii vaimset kui füüsilist tööd teha.

Russellile meeldib tähelepanu ja tegelemine ning ta naudib igasugust koostööd peremehega. Temaga saab käia nii jahil kui harrastada erinevaid koeraspordialasid.

Ta on väga koostööaldis ja kiire õppimisvõimega, kuid tema leidlikkuse tõttu tuleb arvestada sellega, et talle meeldib tihti teha asju omamoodi. Oma energilise ja kartmatu loomu juures on russell teisalt väga telepaatiline ja tundlik koer – ta laseb end selgelt häirida peremehe pahameelest ja tusast ning on siiralt rõõmus, kui saab peremehele head meelt valmistada. Russell pereliikmena ergutab tegutsema, peletab halva tuju ja igavuse ning tähendab, et olete leidnud omale ühe tõeliselt suurepärase ja truu sõbra.

Saksa lambakoer on üks populaarseimaid koeratõuge maailmas. Seda tõugu on järjekindlalt aretatud aastast 1899. Saksa lambakoera aretamise idee autoriks on Max von Stephanitz, kes seadis endale eesmärgiks välja aretada tark, tugev, vastupidav ning truu koeratõug. Tänapäeval on Saksa lambakoer enimlevinud teenistuskoer maailmas. Teda kasutatakse valve-, saate-, jälitus-, pääste- ja juhtkoerana. Saksa lambakoer on äärmiselt intelligentne, õpihimuline ja kuulekas. Ta on hästi õpetatav ning aktiivne koer.

Saksa lambakoer ei ole diivanikoer ja seetõttu ei sobi ta igale inimesele. Kindlasti ei ole ta aiakaunistus nagu paljudes kodudes kipub olema. Ta on aretatud selleks, et tööd teha ja seda ta ka teha soovib. Kui ta ei saa oma energiat rakendada võib see aiale ja kodule laastavalt lõppeda.

Koera võtmine ei pruugi olla hea mõte, kui:

•koera järgi koristamine ei tundu sulle vastuvõetav

•sul ei ole aega koeraga iga päev väljaspool oma aeda jalutada

•sul ei leidu aega/tahtmist osaleda koeraga algkoolitusel

•mõni pereliige on koera võtmise vastu

KUI PALJU MAKSAVAD JACK RUSSELL TERJERITE ja SAKSA LAMBAKOERTE KUTSIKAD JA MIKS?

Jack russell terjerite keskmine hind Eestis hetkel on 1000-1500 €. Saksa lambakoera kutsikate hind 800-1200 €. Ühe kutsika hind kujuneb tavaliselt pesakonna sünnile eelnenud ja järgnenud kulutuste järgi. Kui kokku lugeda kõik kulutused, mis on tehtud terviseuuringutele, geenitestidele, isase paaritusmaksudele, kutsikate sünni ja üleskasvatamisega seonduvale, siis vahel, hea õnne puhul võib kasvatajale midagi preemiaks rahakotti jääda. Tihtipeale aga jääb kasvataja ka suurde miinusesse. Niisiis ei ole eetiline pesakonna tegemine mingis mõttes äriline ettevõtmine, vaid ennekõike kallis harrastus.

Port Fortis Amore Amore

KAS PABERITEGA VÕI ILMA?

“Paberid” ehk registreerimistunnistus on koera sünnitunnistus. See on dokument, mis kinnitab, et sinu kutsika vanemad on samast tõust, neil on tehtud terviseuuringud ja nad näevad välja nagu see tõug välja nägema peab. Tõutunnistuse olemasolu ei tähenda, et pead koeraga näitustel käima või teda aretama hakkama.

Ühe kutsika tõutunnistus maksab kennelliidus 13 €. Müüti “paberid on kallid” levitavad tihtipeale kutsikamüüjad, kes hoiavad kokku terviseuuringute ja kutsikate korraliku hooldamise pealt ja paljundavad koeri hoolimata sellest, kas nad on terved või kannavad pärilikke haigusi. Selliseid kasvatajaid nimetatakse “milleriteks” ja nende eesmärk on teenida kasumit ning nende eesmärk on vastutus endalt ära veeretada. Kui kutsikas müüakse ilma dokumentideta, siis ei ole teil mingit garantiid, et teie kutsikal ei ilmne mõni pärilik viga, mida oleks saanud vältida või et te pole maksnud tuhandeid eurosid kutsika eest, kellest kasvab tavaline segavereline koer.

Kui Teie oleksite ilma sünnitunnistuseta, siis kuidas Te saaks tõestada, et olete oma vanemate laps?

KAS EMANE VÕI ISANE KUTSIKAS

Emane on reeglina pisut rahulikum, väiksemat kasvu, tavaliselt 1-2 x aastas jooksuaeg, risk saada soovimatuid kutsikad, kui koer pole steriliseeritud või ei ole ta jooksuajal valvsa jälgimise all.

Isasel võib olla aasta läbi jooksuaeg, vajab rohkem koolitust, võib olla dominantsem aga ei pruugi (see eelkõige inviduaalne), jooksuaeg pole küll nö tilkuv ja verega kuid see võib olla isegi keerulisem, eriti kui koer pole eelnevalt saanud piisavalt koolitust või puudub hea kontakt omanikuga.

* Iga emane ei tohiks ja kindlasti ei pea saama kutsikaid. Hundikarjas saab kutsikaid vaid alfa-emane, teised toimivad ammedena-õpetajatena.

MA EI VÕTA KUNAGI KORTERISSE KOERA, SEE ON KOERA PIINAMINE, AGA KAS TÕESTI?

Kuigi füüsiline aktiivsus on väga oluline, ei sõltu koera heaolu ruutmeetrite arvust või hoovi olemasolust/selle suurusest. See sõltub sellest, kui palju omanik temaga tegeleb. Ka õues elav koer vajab igapäevaseid jalutuskäike väljaspool oma aeda ja sotsialiseerimist teiste koertega, et olla psüühiliselt tasakaalus. Piltlikult öeldes sõidavad korterikoerte omanikud oma koeraga nädalavahetusel metsa, aga majaomanikud peaks oma koera pistma autosse ja viima ta linna sotsialiseeruma.

Jack russelile EI SOBI õuekoera elu, see viib enamasti halbade kommeteni (haukumine, kaevamine) ja koera psüühikahäireteni rääkimata sellest, et russelitel puudub aluskarv.

Saksa lambakoer ei ole kindlasti aretatud aiakoeraks vaid vajab suuremas koguses ajutreeningut ja tegelemist.

Peale igapäevaste jalutuskäikude vajab koer harjutamist uute olukordade, teiste koerte, inimeste ja olenditega (trammid-trollid, suusatajad, jalgratturid) ja koolitust, kuidas igas olukorras kuulata omaniku sõna. Aktiviseerimiseks sobivad mõtte- ja ninaülesanded, jälje ajamine ja asjade otsimine ning ka näiteks tasakaaluharjutused.

MIDA MA PEAN TEADMA KUTSIKA VANEMATE KOHTA ENNE OSTU?

Jack russell terjerite pesakonna vanematel peavad olema uuritud põlved ja silmad. Paaritada võib ainult terveid koeri, kelle terviseuuringud on korras. Silmauuringu tulemus ei tohi olla vanem kui 1.aasta! Reeglina sama paaritust ei tohi uuesti korrata ning Eesti Jack Russell Terjerite Tõuühingust peab olema võetud kinnitav kiri, et paaritus on nende poolt heaks kiidetud.

Vanematel peab olema saadud vähemalt üks näitusehinne “väga hea”, et tagada, et nad näevad välja nagu jack russellid ja nende iseloom on vastav tõule.

Saksa lambakoertel peab olema tehtud düsplaasiauuring, üle 2.a vanustel koertel olema aretuskontroll (varrukakatsega) ning alla 2.a minimaalne koolitustulemus KK-2, aretuskontrolli olemasolul piisab BH testist ehk ühiskonnakõlblikuse testist. Lisaks peavad omama saksa lambakoerad näitusehinnet “hea” ametlikult näituselt. Alla 1,5.a koera ei tohi paaritada.

KUIDAS VALMISTATAKSE ETTE KUTSIKAID KODUDESSE MINEKUKS?

Kutsikad kasvavad meie igapäevases keskkonnas, saavad harjuda igapäevaste helidega (pesumasin, tolmuimeja, lapsed, teised koer). Loovutusealised on kutsikad Eesti Kennelliidu poolt alates 7.ndast elunädalast aga meie loovutame kutsikad alates 8.ndast elunädalast.

Kutsikatele tehakse esimesed ussikuurid ja vaktsineerimine.

Kutsikad saavad kaasa:

•kutsika hooldus- ja toitmisjuhendi

•kennelliidu ostu-müügilepingu

•kennelliidu registreerimistunnistuse

•veterinaarpassi

•saavad mikrokiibitud

•mänguasja

•alustuspaki toitu paariks päevaks, mida kutsikas on harjunud sööma.

Kindlasti ma soovin, et edaspidigi tuldaks meile külla. saaksime kokku ja näeksime enda kasvandikke. Mul on hea meel kui saadate pilte ja kirjutate oma edusammudest.

Ootan ka kutsikaid enda juurde kuulekuskoolituse treeningutesse ja ka toitu saab minu käest edaspidi kutsikaomanik soetada.

 

 

Algse “abiks kutsikasoovjale” põhja koostas Kennel My Brand omanik Haita-Maari Zahharov.